Staff

Teaching Staff

NameRole
Emma AucoteEnglish, Geography
Jennifer AhrensArt & Design
Nathan BradyDesign & Technology
Christie BridgeMaths & History
Karen BromleyAgriculture & Science
Adele ButlerHome Economics
Tony CameronScience & Electronics
Erin CarpenterMedia &
Aboriginal Education
Penelope ChancellorPersonal Learning Plan, Research Project, Work Place Practices
Craig D CopeDigital Technologies, Systems & Controls & Research Project
Ben DibbMaths, Science & Health/Physical Education
Scott DurandJapanese, Geography & History
Grigor FahlbuschEnglish, Design & Technology & Art
Tony GabbMaths
Alex GlenHistory, Community Studies & Research Project
Kerensa GreenfieldScience & Agriculture
Madeleine Hart Drama & English
Andrew HealyHealth/PE & Maths
Stuart HoerischArt & Design
Tim JonesScience
Natalie KnowlerPsychology, Chemistry & Science
Hayley LaneyDigital Technologies, Business & Enterprise & Information Processing & Publishing
Mark LeslieHealth/Physical Education & Maths
Lara McCarthyEnglish, History, Media & Society & Culture
Greg McLachlanEnglish & History
Glenys MorisonHome Economics & History
Jill NashResearch Project & Librarian
Victoria NewboldMusic, English, History & Psychology
Shani RobinsonEnglish
Dani RyanJapanese, Community Studies & Health/Physical Education
Megan SamainHealth/Physical Education & Tourism
Neville SloperDesign & Technology
Robert StansboroughDoorways 2 Construction
Carolyn ThorneMusic
Tracy WarnerHealth/Physical Education & Maths
Rob van der WijngaartScience, Physics & Chemistry
Jeanette VenhoekMaths

Year Level Managers

RoleName
Year 8 ManagersBen Dibb
Natalie Knowler
Year 9 ManagerRob van der Wijngaart
Year 10 ManagerCraig D Cope
Year 11 ManagerShani Robinson
Year 12 ManagerTracy Warner

Support Staff

NameRole
Sue CoppinSchool Administration Office & Finance
Kaye ClancyStudent Services, Clerical & Finance
Ann RichardsonFLO/VET Administration Support & Marketing
Stephanie BishopClerical, Principal's Secretary
Jack MickanICT Network Manager
Mark (Jake) JakewayICT Assistant
Alexander KitchenLaboratory Assistant
Kerry BrownResource Centre Assistant
Tab MacKenzieResource Centre Assistant
Madonna DolphinLearning Support & Mentoring
Emily RitchieLearning Support & Mentoring
Meagan MenzelLearning Support & Mentoring
Leanne LaubschLearning Support & Mentoring
Stacey BurgessLearning Support & Mentoring
Sarah JohnsonLearning Support & Mentoring
Tracy WilsonLearning Support (Literacy)
Narelle FranklinSpecial Curriculum Support
Sandra BarthAboriginal Community Education Officer
Felyka LeskePastoral Care Worker
Andrew MickanActivities Co-ordinator
Steve O'DonnellGroundsperson
Peter MurphyHandyman
Deb HookCanteen Manager
Mel CoulterVolunteer Groundsperson

People Say...

  • ‘For there is no school in South Australia like Kapunda High School. In every way it is unique.’

    Colin Thiele

Read More Testimonials >